Category: Apkope

Automašīnas, kā jau jebkuras preces, ar laiku nolietojas. Tām pamazām rodas dažādi bojājumi, kas auto sniegumam nekādā ziņā netraucē, taču, kas pamazām bojā auto arvien vairāk. Ja šie sīkie bojājumi tiek savlaicīgi novērsti, auto vienmēr ir darba kārtībā un tam principā nevar veidoties nekādi nopietnāki defekti. Tieši tāpēc, ir tik svarīgi regulāri sekot līdzi sava auto stāvoklim un savlaicīgi labot pat vissīkākās lietas, kas automašīnai nodara kādu ļaunumu. Šeit būs daži piemēri, kam vajadzētu pievērst īpaši lielu uzmanību.

Gaisa filtru nomaiņa
Tikai retais auto īpašnieks maina gaisa filtrus pietiekoši bieži. Parasti tie tiek nomainīti vien tad, ja auto ir jāveic kādi nopietnāki remontdarbi un servisā piedāvā šādu pakalpojumu. Patiesībā gaisa filtrus vajadzētu mainīt vismaz reizi gadā vai ik pēc nobrauktiem 12 000 kilometru. Gaisa filtru nomaiņa nav nedz dārga nedz sarežģīta. To katrs auto īpašnieks var paveikt pats, taču ieguvums no tā ir ļoti nozīmīgs. Gaisa filtri nodrošina normālu degvielas degšanu. Ja tie netiek mainīti, tie var pilnībā aizsērēt, kas ne vien padarīs jūsu auto mazāk ekonomisku, bet arī var novest pie pilnīgas dzinēja darbības apstāšanās.

Vējstiklu slotiņu nomaiņa
Tāpat kā gaisa filtrus, arī vējstiklu tīrītājus regulāri mainīt grib vien retais. Parasti auto īpašnieki uzskata, ka vējstiklu slotiņu maiņa nav nepieciešam, jo tās nekādā veidā neietekmē auto kopējo sniegumu un darbību. Respektīvi, beigtas vējstiklu slotiņas, neko ļaunu automašīnai nevar nodarīt. Tiesa, tas neietekmēs dzinēju vai kādas auto mehāniskās daļas, taču tas var sabojāt auto vējstiklu līdz tādam līmenim, ka to nāksies pilnībā nomainīt un tas nebūs lēti. Ja regulāri lietosiet sabojātas vējstiklu slotiņas, tad rēķinieties ar to, ka jūsu auto vējstikls cietīs.

Šķidrumu un eļļas nomaiņa
Šķidruma un eļļas līmenim savā auto seko līdzi jau ievērojami lielāks auto īpašnieku skaits, taču, tik un tā, arī šis ir darbiņš, ko daudzi veic nelabprāt, taču tas ir ļoti nozīmīgi. Piemēram, eļļas maiņa ir ļoti nozīmīga auto dzinēja uzturēšanai labā tehniskā stāvoklī. Eļļu automašīnā vajadzētu mainīt vismaz reizi gadā, vai arī tad, ja ir kāda īpaša vajadzība to darīt biežāk. Bremžu šķidrumu ir ļoti būtiski mainīt, lai nodrošinātu pareizu bremžu darbību un mazinātu to nolietošanos. Bremžu šķidrumu var mainīt arī tikai reizi divos. Dzesēšanas šķidruma līmenim ir jāseko līdzi, lai nodrošinātu vispārēju auto darbību un nebojātu dzinēju. To jāmaina reizi piecos gados.

Mazgāšana un krāsas aizsardzība
Daudzi braukā apkārt ar netīriem auto, jo īsti neizprot mazgāšanas nozīmi. Tiek uzskatīts, ka tam ir tikai estētiska nozīme, proti, auto jāmazgā, lai tas labi izskatītos, taču tā nav. Auto nemazgāšana noved pie tipiskākās auto problēmas – rūsēšanas. Tas ir auto beigu sākums, jo rūsa ļoti ātri izplatās. Tā pamazām saēd visas auto daļas un ir jāsāk domāt par jauna transportlīdzekļa iegādi. Lai no tā izvairītos, vai vismaz šo procesu ievērojami attālinātu, auto regulāri ir jāmazgā, jo īpaši ziemas periodā, kad uz ceļiem tiek kaisīts sāls. Tāpat ir jāpiedomā par papildus krāsas aizsardzību, piemēram, vaska izmatošanu.

Mūsdienu auto darbojas ļoti klusu. Automašīna, kurai viss ir kārtībā un nav nekādu tehnisku problēmu darbosies tik klusu, ka knapi to dzirdēsiet. Tas nozīmē, ka kādas netipiskas skaņas pamanīt ir visai viegli un tās pavisam noteikti nevajadzētu ignorēt. Vienalga, vai dzirdat dīvainas skaņas zem auto motora pārsega vai jebkuras citas vietas, tam vajadzētu pievērst uzmanību. Lai atvieglotu jūsu uzdevumu un ļautu jums saprast, cik nopietni varētu būt bojājumi un kā vajadzētu rīkoties, šeit būs daži piemēri skaņām, kas varētu nākt no jūsu auto.

Klauvēšana dzinējā visticamāk nozīmē, ka izmantojat nepiemērotu degvielu savam auto. Tā ir problēma, ko var viegli novērst, taču tā var izraisīt visai postošas sekas. Ja izmantosiet zemākas kvalitātes degvielu automašīnā, kas pieprasa degvielu ar augstāku oktāna skaitli, tiks traucēta aizdedzes sveču darbība. Tas novedīs pie neprognozējamas virzuļu pārvietošanās, kas arī radīs dīvainās klauvējošās skaņas. Lai to novērstu, pietiks vien ar pareizās degvielas izmantošanu.

Klikšķoša skaņa zem motora pārsega parasti liecina par to, ka eļļas līmenis ir pārāk zems. Tā nav nopietna problēma, kuru ir viegli novērst, ja to laikus pamanāt. Vien jāpārbauda eļļas līmenis un, ja tas ir pārāk zems, jānomaina eļļu, tomēr, atsevišķos gadījumos tas ver liecināt arī par nopietnākām problēmām. Ja pēc eļļas līmeņa pārbaudes konstatējat, ka tas ir labs, problēma varētu būt eļļas spiediena zudumā kaut kur auto sistēmā. Iespējams tas nozīmē, ka kaut kas bloķē eļļas cirkulāciju, piemēram uzkrājušies sodrēji. Arī tad jāmaina eļļa. Vēl šī skaņa varētu liecināt arī par vārstu mehānisma bojājumiem, kas jau ir daudz nopietnāka problēma, ko nāksies labot autoservisā.

Rūcoša skaņa, kas ir īpaši izteikta pie paātrinājuma nozīmē, ka dzinējs darbojas pastiprināti, bet iemesli tam var būt dažādi. Visbiežāk tas liecina par problēmām ar izpūtēju. Tāpat problēmas var būt arī ar pārnesumkārbu. Ja jūsu auto ir automātiskā pārnesumkārba, tad droši vien ir problēmas ar pareizu ātrumu maiņu mehānisku bojājumu dēļ. Lai kādas arī nebūtu cēlonis, šo problēmu risināšana būs visai dārga un laikietilpīga, tāpēc, uzreiz kā izdzirdat rūcošu skaņu, nogādājiet savu auto servisā.

Pūšanai līdzīga skaņa nozīmē, ka ir problēmas ar ventilatoru. Visticamāk tas nozīmē, ka ir bojāta ventilatora josta auto dzinējā. Labā ziņa ir tā, ka šīs jostas nomaiņa ir vienkārša, ātra un arī ne pārāk dārga. Sliktā ziņa ir tā, ka pret šo bojājumu nedrīkst attiekties pavirši un labojumi ir jāveic ar steigu. Ventilatora uzdevums ir atvēsināt dzinēju un nodrošināt tā normālu darbību. Ja ventilators ilglaicīgi darbojas nepilnvērtīgi, var rasties nopietni dzinēja bojājumi, kuru labošana būs ļoti sarežģīta.

Švīkstoša skaņa bremzējot visticamāk liecina par nolietotiem bremžu klučiem. Šo skaņu rada metāla berzēšanās pret metālu. Tad nu ir jādodas uz auto servisu, lai bremžu klučus nomainītu. Ja tas laicīgi tiks izdarīts, nekādu nopietnu seku nebūs, vien nāksies izdot maliet naudas par veiktajiem remontdarbiem, bet ja šo skaņu ignorēsiet un neko nedarīsiet, tas ver beigties viesi bēdīgi. Bremžu darbība ir ļoti būtiska, lai vispār auto varētu lietot un ja bremzes darbosies nepilnvērtīgi, tas apdraudēs autovadītāja un citu ceļu satiksmes dalībnieku drošību.